Organizing Committee
Abstract

The theory, algorithms, and software of linear algebra are familiar tools across mathematics, the applied sciences, and engineering. This ubiquity of linear algebra masks a fairly recent growth of nonlinear algebra in mathematics and its applications to other disciplines. The proliferation of nonlinear algebra has been fueled by recent theoretical advances, efficient implementations of core algorithms, and an increased awareness of these tools.

The benefits of this nonlinear theory and its tools are manifold. Pushing computational boundaries has led to the development of new mathematical theories, such as homotopy methods for numerical algebraic geometry, tropical geometry and toric deformations, and sums of squares methods for polynomial optimization. This uncovered many concrete nonlinear mathematical objects and questions, many of which are ripe for computer experimentation. In turn, resulting mathematical breakthroughs often lead to more powerful and efficient algorithms for computation.

This semester will work towards a time when ideas of nonlinear algebra, its theory, methods, and software are as ubiquitous as those of linear algebra.

Confirmed Speakers & Participants

  • Jose Acevedo
    Georgia Tech
    Oct 15-19, 2018
  • Michael Adamer
    University of Oxford
    Nov 11-17, 2018
  • Bibhas Adhikari
    Indian Institute of Technology Kharagpur
    Sep 5-Dec 7, 2018
  • Amir Ali Ahmadi
    Princeton University
    Sep 17-21, 2018
  • Elizabeth Allman
    University of Alaska Fairbanks
    Nov 12-16, 2018
  • Jason Altschuler
    MIT
    Oct 15-19, 2018
  • Carlos Améndola Cerón
    Technical University Munich
    Sep 4-25, 2018
  • David Anderson
    Ohio State University
    Oct 15-19, 2018
  • Albert Atserias
    Universitat Politècnica de Catalunya
    Oct 14-19, 2018
  • Iman Bahmani Jafarloo
    Politecnico di Torino
    Sep 4-Dec 7, 2018
  • Krishnakumar Balasubramanian
    UC Davis
    Oct 15-19, 2018
  • Loretta Barolini
    Springer
    Oct 15-19, 2018
  • Dan Bates
    U.S. Naval Academy
    Sep 9-12, 2018; Sep 17-21, 2018; Nov 12-16, 2018
  • Alessandra Bernardi
    Università di Trento
    Nov 12-16, 2018
  • Daniel Bernstein
    MIT
    Sep 3-Dec 8, 2018
  • Anna Bigatti
    University of Genova
    Sep 15-21, 2018
  • Greg Blekherman
    Georgia Tech
    Sep 10-23, 2018; Oct 14-26, 2018; Nov 7-16, 2018
  • Ahmed Blidia
    inria
    Sep 17-21, 2018
  • Danielle Brake
    University of Wisconsin - Eau Claire
    Sep 2-Dec 10, 2018
  • Petter Branden
    KTH Royal Institute of Technology
    Oct 14-20, 2018
  • Taylor Brysiewicz
    Texas A&M University
    Sep 5-Dec 7, 2018
  • Sabine Burgdorf
    University of Konstanz
    Oct 15-19, 2018
  • Peter Burgisser
    Universität Paderborn
    Sep 16-Oct 20, 2018
  • Michael Burr
    Clemson University
    Sep 5-Dec 18, 2018
  • Eimear Byrne
    University College Dublin
    Nov 11-17, 2018
  • Dustin Cartwright
    University of Tennessee
    Oct 22-Nov 17, 2018
  • Marcel Celaya
    Georgia Institute of Technology
    Oct 15-19, 2018
  • Wojciech Chacholski
    KTH
    Oct 22-26, 2018
  • Melody Chan
    Brown University
    Sep 1-Dec 7, 2018
  • Venkat Chandrasekaran
    California Institute of Technology
    Nov 12-16, 2018
  • Justin Chen
    Georgia Institute of Technology
    Sep 5-Dec 8, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Yanlai Chen
    University of Massachusetts, Dartmouth
    Oct 15-19, 2018
  • Tianran Chen
    Auburn University at Montgomery
    Sep 17-21, 2018
  • Lynn Chua
    UC Berkeley
    Nov 12-16, 2018
  • Diego Cifuentes
    MIT
    Sep 6-7, 2018; Sep 17-20, 2018; Oct 15-19, 2018; Nov 13-14, 2018
  • Mark Curiel
    San Jose State University
    Nov 12-16, 2018
  • Carina Curto
    The Pennsylvania State University
    Nov 12-16, 2018
  • Jesús De Loera
    University of California, Davis
    Sep 16-22, 2018
  • Timo de Wolff
    Technical University Berlin
    Oct 15-19, 2018
  • Mark DeBonis
    Manhattan College
    Sep 18-18, 2018
  • Pierre-Philippe Dechant
    York St John University
    Nov 12-16, 2018
  • Wolfram Decker
    Technische Universität Kaiserslautern
    Sep 15-Oct 6, 2018
  • Papri Dey
    IIT Bombay
    Sep 1-Dec 31, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Sandra Di Rocco
    Royal Institute of Technology, Stockholm
    Sep 30-Nov 30, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Nicholas Dicati
    unknown
    Oct 15-19, 2018
  • Alicia Dickenstein
    University of Buenos Aires
    Oct 22-Nov 17, 2018
  • Mareike Dressler
    ICERM
    Sep 4-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Eliana Duarte Gelvez
    Otto von Guericke Universität Magdeburg
    Oct 12-Nov 20, 2018
  • Timothy Duff
    Georgia Institute of Technology
    Sep 5-Dec 1, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Rebecca Durst
    Brown University
    Oct 15-19, 2018
  • David Eisenbud
    Mathematical Sciences Research Institute and University of California, Berkeley
    Sep 30-Oct 5, 2018
  • David Eklund
    Technical University of Denmark
    Sep 14-29, 2018; Oct 15-19, 2018; Oct 7-Nov 12, 2018
  • Alperen Ergur
    TU Berlin
    Oct 15-19, 2018
  • Ricardo Fabbri
    Rio de Janeiro State University – UERJ, Polytechnic Institute at Nova Friburgo – IPRJ, Graduate program CAPES 6
    Sep 5-Oct 27, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Jeová Farias Sales Rocha Neto
    Brown university
    Oct 15-19, 2018
  • Hamza Fawzi
    University of Cambridge
    Oct 15-19, 2018
  • Tingran Gao
    The University of Chicago
    Sep 5-28, 2018
  • Luis David Garcia Puente
    Sam Houston State University
    Sep 17-21, 2018; Nov 12-16, 2018
  • Fulvio Gesmundo
    University of Copenhagen
    Sep 30-Nov 17, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Saeed Ghadimi
    Princeton University
    Oct 15-19, 2018
  • Elisa Gorla
    University of Neuchatel
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • António Goucha
    University of Coimbra
    Sep 3-Dec 8, 2018; Oct 15-19, 2018
  • João Gouveia
    University of Coimbra
    Oct 15-19, 2018
  • Alexandros Grosdos Koutsoumpelias
    Osnabrück University
    Oct 1-Nov 17, 2018
  • Elizabeth Gross
    University of Hawai'i at Manoa
    Oct 15-19, 2018
  • Alexander Guterman
    Lomonosov Moscow State University
    Nov 12-16, 2018
  • Oliver Gäfvert
    KTH Royal Institute of Technology
    Sep 5-Nov 30, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Georgina Hall
    INSEAD Business School
    Oct 15-19, 2018
  • Marc Harkonen
    Georgia Institute of Technology
    Oct 15-19, 2018; Sep 3-Dec 8, 2018
  • Heather Harrington
    University of Oxford
    Oct 14-Nov 16, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Katherine Harris
    North Carolina State University
    Sep 5-12, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Jonathan Hauenstein
    University of Notre Dame
    Sep 1-Nov 30, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Yang-Hui He
    City, University of London, Oxford University, and Nankai University
    Nov 11-16, 2018
  • Kathryn Heal
    Harvard University
    Oct 15-19, 2018
  • Martin Helmer
    University of Copenhagen
    Sep 17-21, 2018; Oct 30-Nov 16, 2018
  • Martin Helsø
    University of Oslo
    Oct 15-19, 2018
  • Bill Helton
    University of California San Diego
    Oct 13-Nov 17, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Didier Henrion
    CNRS
    Oct 15-19, 2018
  • Willy Hereman
    Colorado School of Mines
    Nov 8-17, 2018
  • Cvetelina Hill
    Georgia Institute of Technology
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Evelyne Hubert
    Inria
    Oct 25-Nov 25, 2018
  • David Hyeon
    Seoul National University
    Oct 18-19, 2018
  • Anthony Iarrobino
    Northeastern University
    Nov 12-16, 2018
  • Sun Jang
    University of Ulsan
    Nov 12-16, 2018
  • Vishnu Jejjala
    University of Witwatersrand
    Nov 12-16, 2018
  • Anders Jensen
    Aarhus Universitet
    Sep 15-Oct 20, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Peter Joyce
    Community college of baltimore county at catonsville
    Nov 12-16, 2018
  • Jaewoo Jung
    Georgia Institute of Technology
    Oct 15-19, 2018
  • David Kahle
    Baylor University
    Nov 12-16, 2018
  • Thomas Kahle
    Otto-von-Guericke Unversität
    Sep 5-28, 2018; Nov 10-17, 2018
  • Nidhi Kaihnsa
    Max Planck Institute, MIS, Leipzig
    Sep 3-Nov 1, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Sara Kalisnik Verovsek
    Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences
    Oct 15-19, 2018
  • Erich Kaltofen
    North Carolina State University
    Sep 19-21, 2018
  • Karan Khathuria
    University of Zurich
    Nov 12-16, 2018
  • Joe Kileel
    Princeton University
    Nov 16-20, 2018
  • Seoyoung Kim
    Brown University
    Sep 4-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Kathlén Kohn
    ICERM
    Oct 15-19, 2018; Aug 27, 2018-Jan 14, 2019
  • Madhu Kiran C Kolli
    North Carolina State University
    Sep 17-21, 2018
  • Pravesh Kothari
    Institute for Advanced Study and Princeton University
    Oct 15-19, 2018
  • Khazhgali Kozhasov
    MPI MiS
    Oct 7-27, 2018
  • Martin Kreuzer
    University of Passau
    Sep 17-21, 2018
  • Robert Krone
    UC Davis
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Kaie Kubjas
    Sorbonne Université
    Oct 21-Nov 16, 2018
  • Matthias Köppe
    UC Davis
    Sep 16-21, 2018
  • Zuzana Kúkelová
    Czech Technical University
    Oct 15-19, 2018
  • Wai Yeung Lam
    Brown University
    Oct 15-19, 2018
  • Sara Lamboglia
    Goethe-Universität Frankfurt
    Sep 2-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Cristina Landolina
    University of Neuchâtel
    Nov 12-16, 2018
  • Christopher Langdon
    Pennsylvania State University
    Nov 12-16, 2018
  • Jean B. Lasserre
    LAAS-CNRS Toulouse
    Oct 15-19, 2018
  • Reinhard Laubenbacher
    University of Connecticut Health Center
    Oct 14-17, 2018; Nov 11-16, 2018
  • ChongGyu Lee
    University of Illinois
    Nov 12-16, 2018
  • Kisun Lee
    Georgia tech
    Sep 4-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Robert Lewis
    Fordham University
    Nov 12-16, 2018
  • Anton Leykin
    Georgia Tech
    Oct 15-19, 2018; Aug 27-Dec 8, 2018
  • Nan Li
    Tianjin University
    Sep 4-22, 2018
  • Hiram Lopez
    Clemson University and Autonomous University of Aguascalientes
    Nov 12-16, 2018
  • Diane Maclagan
    University of Warwick
    Sep 3-29, 2018
  • Victor Magron
    CNRS
    Oct 15-19, 2018
  • Felice Manganiello
    Clemson University
    Nov 12-16, 2018
  • Zhiping Mao
    Brown University
    Oct 15-19, 2018
  • Ivan Martino
    Northeastern University
    Nov 12-16, 2018
  • Gretchen Matthews
    Virginia Tech
    Nov 12-16, 2018
  • Peter Merkx
    Wesleyan University
    Oct 15-19, 2018
  • Challenger Mishra
    ICMAT, Madrid
    Nov 12-16, 2018
  • Ali Mohammad-Nezhad
    Purdue University
    Oct 15-19, 2018
  • Ankur Moitra
    MIT
    Oct 15-19, 2018
  • Bernard Mourrain
    INRIA
    Oct 1-19, 2018
  • Riley Murray
    California Institute of Technology
    Oct 15-19, 2018
  • Simone Naldi
    Université de Limoges
    Oct 13-20, 2018
  • Linda Ness
    Rutgers University
    Oct 7-12, 2018
  • Jiawang Nie
    UCSD
    Oct 15-19, 2018
  • Peter Olver
    University of Minnesota
    Sep 18-Nov 28, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Giorgio Ottaviani
    University of Florence
    Nov 11-24, 2018
  • Tomas Pajdla
    Czech Technical University in Prague
    Sep 17-Nov 30, 2018
  • Elisa Palezzato
    Hokkaido University
    Sep 4-22, 2018
  • David Palmer
    Massachusetts Institute of Technology
    Oct 15-19, 2018
  • Pablo Parrilo
    Massachusetts Institute of Technology
    Oct 15-19, 2018
  • Beatriz Pascual Escudero
    Ecole Centrale de Nantes
    Nov 12-16, 2018
  • Dmitrii Pasechnik
    Oxford University
    Sep 1-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Elisa Perrone
    MIT
    Nov 12-16, 2018
  • Chris Peterson
    Colorado State University
    Sep 16-22, 2018; Oct 15-20, 2018
  • Alexander Pilyavsky
    Private
    Nov 12-16, 2018
  • Daniel Plaumann
    TU Dortmund University
    Sep 6-Oct 4, 2018
  • Mark Plecnik
    University of California, Berkeley
    Nov 12-16, 2018
  • Tefjol Pllaha
    University of Kentucky
    Nov 12-16, 2018
  • Andrew Pryhuber
    University of Washington
    Sep 16-22, 2018; Oct 15-19, 2018; Nov 12-16, 2018
  • Yang Qi
    University of Chicago
    Oct 15-19, 2018
  • Kristian Ranestad
    University of Oslo
    Sep 4-Dec 1, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Alberto Ravagnani
    University College Dublin
    Nov 12-16, 2018
  • Annie Raymond
    University of Massachusetts, Amherst
    Oct 15-19, 2018
  • Alexander Razborov
    University of Chicago
    Oct 14-18, 2018
  • Margaret Regan
    University of Notre Dame
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Yue Ren
    Max Planck Institute
    Sep 17-21, 2018; Nov 11-17, 2018
  • Felipe Rincón
    Technische Universität Berlin
    Sep 5-26, 2018
  • Elina Robeva
    MIT
    Sep 10-12, 2018
  • Jose Rodriguez
    University of Wisconsin-Madison
    Sep 17-21, 2018; Nov 8-17, 2018
  • Michael Ruddy
    North Carolina State University
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Mohab Safey El Din
    Sorbonne University
    Oct 13-Nov 17, 2018; Oct 15-19, 2018
  • James Saunderson
    Monash University
    Oct 15-19, 2018
  • Mahrud Sayrafi
    University of Minnesota
    Sep 17-21, 2018
  • Claus Scheiderer
    Universität Konstanz
    Oct 15-19, 2018
  • Hal Schenck
    Iowa State University
    Nov 11-17, 2018
  • Georgy Scholten
    North Carolina State University
    Sep 2-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Tselil Schramm
    Harvard/MIT
    Oct 15-19, 2018
  • Anna Seigal
    UC Berkeley
    Oct 14-19, 2018
  • Yoshiyuki Sekiguchi
    Tokyo University of Marine Science and Technology
    Oct 15-19, 2018
  • isabelle Shankar
    University of California, Berkeley
    Oct 15-19, 2018
  • Samantha Sherman
    University of Notre Dame
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Anne Shiu
    Texas A&M University
    Nov 12-16, 2018
  • Joseph Silverman
    Brown University
    Nov 12-16, 2018
  • Lily Silverstein
    University of California Davis
    Sep 1-Dec 9, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Faye Pasley Simon
    North Carolina State University
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Rainer Sinn
    FU Berlin
    Sep 5-Oct 20, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Michael Snarski
    Brown University
    Nov 12-16, 2018
  • Luca Sodomaco
    University of Florence
    Sep 5-Dec 7, 2018; Oct 15-19, 2018
  • Jeffrey Sommars
    University of Illinois at Chicago
    Sep 28-Oct 6, 2018
  • Andrew Sommese
    University of Notre Dame
    Sep 13-Oct 4, 2018
  • Joungmin Song
    GIST
    Oct 15-19, 2018
  • Dogyoon Song
    MIT
    Oct 15-19, 2018
  • Ivan Soprunov
    Cleveland State University
    Nov 12-16, 2018
  • Frank Sottile
    Texas A&M University
    Sep 5-30, 2018; Nov 1-16, 2018
  • Nikhil Srivastava
    UC Berkeley
    Oct 14-16, 2018
  • Allen (AJ) Stewart
    Seattle University
    Sep 5-23, 2018
  • Mike Stillman
    Cornell University
    Sep 6-13, 2018; Sep 19-23, 2018; Oct 8-13, 2018; Oct 17-24, 2018; Nov 4-11, 2018
  • Bernd Sturmfels
    MPI Leipzig
    Oct 14-20, 2018
  • Agnes Szanto
    North Carolina State University
    Oct 2-Dec 7, 2018
  • Matteo Tacchi
    LAAS - CNRS
    Sep 17-21, 2018
  • Xiaoxian Tang
    Texas A&M University
    Oct 1-Nov 30, 2018
  • Xindong Tang
    University of California, San Diego
    Oct 15-19, 2018
  • Simon Telen
    KU Leuven
    Sep 17-21, 2018
  • Thorsten Theobald
    Goethe University Frankfurt
    Oct 14-28, 2018
  • Louis Theran
    University of St Andrews
    Oct 8-26, 2018
  • Rekha Thomas
    University of Washington
    Oct 14-20, 2018
  • Angelica Torres
    University of Copenhagen
    Nov 12-16, 2018
  • Matthew Trager
    NYU
    Oct 15-19, 2018
  • Ngoc Mai Tran
    University of Texas at Austin
    Nov 12-16, 2018
  • Shubhendu Trivedi
    ICERM
    Oct 4, 2018-May 31, 2019
  • Elias Tsigaridas
    INRIA
    Sep 5-Dec 3, 2018
  • Levent Tuncel
    University of Waterloo
    Oct 15-19, 2018
  • Marilyn Vazquez
    ICERM
    Sep 1, 2018-May 31, 2019
  • Mauricio Velasco
    Universidad de Los Andes
    Oct 15-19, 2018
  • Nelly Villamizar
    Swansea University
    Oct 15-19, 2018
  • Cynthia Vinzant
    North Carolina State
    Sep 4-Dec 8, 2018
  • Elise Walker
    Texas A&M University
    Sep 17-21, 2018
  • Charles Wampler
    General Motors
    Sep 15-30, 2018
  • Madeleine Weinstein
    University of California Berkeley
    Oct 7-20, 2018
  • Dane Wilburne
    ICERM
    Sep 4-Dec 8, 2018
  • Ruth Williams
    University of California, San Diego
    Oct 28-Nov 17, 2018
  • Zi Yang
    UC San Diego
    Oct 15-19, 2018
  • Ke Ye
    Chinese Academy of Sciences
    Sep 4-12, 2018; Sep 16-21, 2018
  • Ruriko Yoshida
    Naval Postgraduate School
    Sep 16-22, 2018
  • Josephine Yu
    Georgia Institute of Technology
    Sep 1-Dec 7, 2018
  • Chenyang Yuan
    MIT
    Oct 15-19, 2018
  • Lihong Zhi
    Academia Sinica
    Sep 15-Oct 20, 2018
  • Yuyu Zhu
    Texas A&M University
    Oct 15-19, 2018

Visit dates listed on the participant list may be tentative and subject to change without notice.

Semester Schedule

Wednesday, September 5, 2018
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:45Check-In/Registration11th Floor Lecture Hall 
8:45 - 9:00ICERM Welcome - Brendan Hassett and ICERM staff  
9:00 - 10:00Non Linear Algebra at the ICERM - Frank Sottile, Texas A&M University11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break  
10:30 - 11:30Software for tropical geometry - Diane Maclagan, University of Warwick11th Floor Lecture Hall 
10:45 - 11:45TBD - Cynthia Vinzant, North Carolina State11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 1:00Brainstorming Groups - forming questions for afternoon - lunch provided11th Floor 
1:00 - 1:30Brown Card Office - Sponsored IDs  
1:30 - 2:00Q&A11th Floor Lecture Hall 
2:00 - 3:00Group or Individual Work  
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 5:00Group or Individual Work  
5:00 - 6:30Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
Thursday, September 6, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Real and convex algebraic geometry - Cynthia Vinzant, North Carolina State University11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break  
10:30 - 11:30TBD - Diego Cifuentes, MIT11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 1:00Break for Lunch  
1:00 - 2:00Q&A11th Floor Lecture Hall 
2:00 - 3:00Group or Individual Work  
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 5:00Group of Individual Work  
Friday, September 7, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 10:30Q&A11th Floor Lecture Hall 
10:30 - 12:00Group or Individual Work  
12:00 - 2:00Break for Lunch/Free Time  
2:00 - 3:00Solutions from Groups and Other Discussion11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:30Solutions from Groups and Other Discussion11th Floor Lecture Hall 
Monday, September 10, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Foundations of Numerical Algebraic Geometry - Jonathan Hauenstein, University of Notre Dame11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break  
10:30 - 11:30Techniques for real solutions to nonlinear algebraic systems - Danielle Brake, University of Wisconsin Eau Claire11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 1:00Brainstorming Groups - forming questions for afternoon - lunch provided11th Floor 
1:00 - 2:00Q&A11th Floor Lecture Hall 
2:00 - 3:00Group or Individual Work  
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 5:00Group or Individual Work  
Tuesday, September 11, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00TBD - Thomas Kahle, Otto-von-Guericke Unversität11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break  
10:30 - 11:30Graphical models from an algebraic perspective - Elina Robeva, MIT11th Floor Lecture Hall
11:30 - 1:00Break for Lunch  
1:00 - 2:00Q&A11th Floor Lecture Hall 
2:00 - 3:00Group or Individual Work  
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 5:00Group or Individual Work  
Wednesday, September 12, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 10:30Q&A11th Floor Lecture Hall 
10:30 - 12:00Group or Individual Work  
12:00 - 1:30Break for Lunch/Free Time  
1:30 - 2:30Solutions from Groups and Other Discussion11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:00 - 4:00Solutions from Groups and Other Discussion11th Floor Lecture Hall 
Thursday, September 13, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:00Graduate Student Introductions11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:30Graduate Student Introductions11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:30Break for Lunch/Free time  
12:30 - 2:00Forum on Applying for Jobs - Frank Sottile, Texas A&M University11th Floor Lecture 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break  
Friday, September 14, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30Postdoc Introductions11th Floor Lecture Hall 
10:30 - 11:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
11:00 - 11:45Postdoc Introductions11th Floor Lecture Hall 
12:00 - 2:00Break for Lunch/Free time  
3:00 - 4:00Mentoring Tea11th Floor Collaborative Space 
Monday, September 17, 2018
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:50Computing Subschemes of the Border Basis Scheme - Martin Kreuzer, University of Passau11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:20Time-Varying Semidefinite Programs - Amir Ali Ahmadi, Princeton University11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:20CoCoA News 2018 - Anna Bigatti, Universita' degli Studi di Genova11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:20Polyhedral computations in polynomial system solving - Anders Jensen, Aarhus Universitet11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:50sage.geometry.polyhedron - Matthias Koeppe, University of California Davis11th Floor Lecture Hall
5:00 - 6:30Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, September 18, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:50"Chordal" package- Exploiting graphical structure in polynomial ideals - Diego Cifuentes, Massachusetts Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:20Segre-Driven Algorithms to Test Ideal Membership and Compute Algebraic Multiplicity - Martin Helmer, University of Copenhagen11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:20Computing Multiple Zeros of Polynomial Systems - Lihong Zhi, Academy of Mathematics and Systems Science, CAS11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:20Multiprecision- solving and causing problems - Danielle Brake, University of Wisconsin - Eau Claire11th Floor Lecture Hall
3:30 - 5:30Poster Session and Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, September 19, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:50Algorithms in tropical geometry - Diane Maclagan, University of Warwick11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Computer vision working group10th Floor Classroom 
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:20Core computational methods in tropical algebraic geometry - Yue Ren, Max Planck Institute11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:20Tropical Principal Component Analysis and its Application to Phylogenetics - Ruriko Yoshida, Naval Postgraduate School11th Floor Lecture Hall
12:30 - 12:40Group Photo11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:20Algebraic Biology with Macaulay2 - Elizabeth Gross, University of Hawaii at Manoa11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, September 20, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:50Numerical Function Patches for 1D and 2D Real Algebraic Cell Decompositions - Charles Wampler, General Motors R&D11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:20Fiber product homotopy method for multiparameter eigenvalue problems - Jose Rodriguez, University of Wisconsin-Madison11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:20Random Monomial Ideals - Lily Silverstein, University of California Davis11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 2:00Matrix completion working group10th Floor Classroom 
2:30 - 3:20Computational tools for FI-algebras - Robert Krone, University of California Davis11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:50Numerical approximations- sometimes being close is good enough - Chris Peterson, Colorado State University11th Floor Lecture Hall
Friday, September 21, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:50BKK bound and polyhedral homotopy - Tianran Chen, Auburn University at Montgomery11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:20Proof-of-work Certificates for High Complexity Mathematical Computations - Erich Kaltofen, NCSU and Duke University11th Floor Lecture Hall
11:30 - 1:30Break for Lunch / Free Time  
3:30 - 7:00AGNES Conference at Brown University 
Saturday, September 22, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 5:00AGNES Conference at Brown University 
Sunday, September 23, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 5:00AGNES Conference at Brown University 
Monday, September 24, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00What is a gaussoid? - Thomas Kahle, Otto-von-Guericke Unversität10th Floor 
2:00 - 3:00Gaussian Graphical Models Working Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, September 25, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Binomial primary decomposition in Macaulay2 - Thomas Kahle, Otto-von-Guericke Unversität11th Floor Lecture Hall 
11:00 - 12:30Nobodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminar- Welcome to the World of SONCs - Mareike Dressler, ICERM11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, September 26, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri10th Floor Classroom 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, September 27, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein, MIT11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:30Computing Convex Hulls of Trajectories - Nidhi Kaihnsa, Max Planck Institute, MIS, Leipzig11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Main Seminar - The n body and Cayley-Menger determinants - Peter Olver, University of Minnesota11th Floor Lecture Hall
Friday, September 28, 2018
TimeEventLocationMaterials
11:00 - 12:00Nobodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, October 1, 2018
TimeEventLocationMaterials
11:00 - 12:30Reserved for repair11th Floor Lecture Hall 
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, October 2, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminar- Probabilistic nonlinear algebra - Dane Wilburne, Illinois Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, October 3, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Ethics I - Mandatory for all NSF funded Graduate Students and Postdocs11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Main Seminar - Numberphile show - David Eisenbud, MSRI11th Floor Lecture Hall 
Thursday, October 4, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein, MIT11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:30Main Seminar - TBA - Michael Burr, Clemson University11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Main Seminar - Numerical computation of the homology of semialgebraic sets - Peter Burgisser, Technical University Berlin11th Floor Lecture Hall
Friday, October 5, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
1:00 - 2:00Primary decomposition group - Justin Chen and Organizers11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake11th Floor Conference Room 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, October 8, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
Tuesday, October 9, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminars- A Knot between convex algebraic geometry and non-linear algebra - Papri Dey, IIT Bombay11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, October 10, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Ethics II - Mandatory for all NSF funded Graduate Students and Postdocs11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, October 11, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein, MIT11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:30Main Seminar - Nonlinear algebra aspects of coding theory - Elisa Gorla, University of Neuchatel11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Main Seminar - Apolarity and powersum varieties, old and new results - Kristian Ranestad, University of Oslo11th Floor Lecture Hall
Friday, October 12, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
1:00 - 2:00Primary decomposition group - Justin Chen and Organizers11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake11th Floor Conference Room 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, October 15, 2018
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:45Real Geometry of Matrix Completion - Rainer Sinn, FU Berlin11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15On Convexity of Polynomials over a Box - Georgina Hall, INSEAD Business School11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Learning Paths from Signature Tensors - Anna Seigal, UC Berkeley11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:45 - 3:30Lowerbounds on semidefinite representations of hyperbolic programs - Nikhil Srivastava, UC Berkeley11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Strict Complementarity in Convex Algebraic Geometry (with a focus on Elliptopes) - Levent Tuncel, University of Waterloo11th Floor Lecture Hall
5:00 - 6:30Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, October 16, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45On the stability of semidefinite relaxations - Diego Cifuentes, MIT11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15The Geometry of SDP-Exactness in Quadratic Optimization - Bernd Sturmfels, MPI Leipzig11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Certificates of polynomial nonnegativity via hyperbolic optimization - James Saunderson, Monash University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Negative dependence and Hodge-Riemann relations - Petter Branden, KTH Royal Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
3:30 - 5:00Coffee/Tea Break and Poster Session11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, October 17, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Fast algebraic solvers for computer vision problems - Zuzana Kúkelová, Czech Technical University11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Camera Configurations and Viewing Graphs - Matthew Trager, NYU11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Towards algorithms for analyzing the topology of semi-algebraic sets - Mohab Safey El Din, Sorbonne University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 12:40Group Photo11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Pythagoras numbers of projective varieties - Mauricio Velasco, Universidad de Los Andes11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Convex sets without representation as spectrahedral shadow - Claus Scheiderer, Universität Konstanz11th Floor Lecture Hall
Thursday, October 18, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Large Graphs and Symmetric Sums of Squares - Annie Raymond, University of Washington11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15The Tale of One Variety (And Its Family) - Alexander Razborov, University of Chicago11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Lower Bounds on Sums-of-Squares Proof-Size - Albert Atserias, Universitat Politècnica de Catalunya11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Spectral Algorithms Capture Sum-of-Squares on Average - Tselil Schramm, Harvard University and MIT11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Efficient Algorithms for Distributional Problems via Sum-of-Squares Proofs - Pravesh Kothari, Institute for Advanced Study and Princeton University11th Floor Lecture Hall
Friday, October 19, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Non-commutative Sums of Squares in Quantum Information - Sabine Burgdorf, University of Konstanz11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15The Paulsen Problem Made Simple - Ankur Moitra, MIT11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Slack variety of a polytope and its applications - João Gouveia, University of Coimbra11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Polyhedral approximations of the positive semidefinite cone - Hamza Fawzi, University of Cambridge11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45An Experimental Comparison of SONC and SOS Certificates for Unconstrained Optimization - Timo de Wolff, Technical University Berlin11th Floor Lecture Hall
Monday, October 22, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Version control with Git - Danielle Brake10th Floor Classroom 
11:00 - 12:00Main Seminar- What is Persistence - Wojciech Chacholski, KTH11th Floor Lecture Hall
12:00 - 12:15Semester Program Group Photo11th Floor Lecture Hall 
12:20 - 12:35PostDoc Grad Student Group Photo11th Floor Lecture Hall 
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Conference Room 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, October 23, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminars - Implicitization of tensor product surfaces with basepoints via residual resultants - Eliana Duarte Gelvez, Otto von Guericke Universität Magdeburg11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, October 24, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Job Applications in Academia11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, October 25, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Main Seminar- Conic stability of polynomials - Thorsten Theobald, Goethe University Frankfurt11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Main Seminar- Quadratic Persistence of Varieties - Greg Blekherman, Georgia Tech11th Floor Lecture Hall 
Friday, October 26, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake11th Floor Conference Room 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
6:00 - 8:00Rose Whelan Society Wine and Cheese Event11th Floor Collaborative Space 
Monday, October 29, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Version control with Git - Danielle Brake10th Floor Classroom 
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, October 30, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:00 - 2:30Practice Talk- Implicit Symmetric Tensor Decomposition - Sam Sherman, Notre Dame University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminar- Computing unit groups - Justin Chen, Georgia Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, October 31, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Main Seminar - Algebraic methods for the study of biochemical reaction networks - Alicia Dickenstein, University of Buenos Aires11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, November 1, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake10th Floor Classroom 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break10th Floor Collaborative Space (near small library) 
Friday, November 2, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile10th Floor Classroom 
1:00 - 2:00Primary decomposition group - Justin Chen and Organizers10th Floor Classroom 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break10th Floor Collaborative Space (near small library) 
Monday, November 5, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Version control with Git - Danielle Brake10th Floor Classroom 
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, November 6, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminars- Tropical Fano schemes - Sara Lamboglia, Goethe-Universität Frankfurt11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Main Seminar - An almost sharp degree bound for sums of squares certificates for quaternary quartics - Dmitrii Pasechnik, Oxford University11th Floor Lecture Hall 
Wednesday, November 7, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Hiring Process11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Main Seminar - Algebraic Algorithms- The era of computational non-linear algebra - Elias Tsigaridas, INRIA11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 5:00Vision Working Group - Peter Olver & Tomas Pajdla11th Floor Lecture Hall 
Thursday, November 8, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein11th Floor Lecture Hall 
11:00 - 12:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break10th Floor Collaborative Space (near small library) 
Friday, November 9, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
1:00 - 2:00Primary decomposition group - Justin Chen and Organizers10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake10th Floor Classroom 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break10th Floor Collaborative Space (near small library) 
Monday, November 12, 2018
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:45Newton Polytopes and Relative Entropy Optimization - Venkat Chandrasekaran, Caltech11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Maximum Likelihood Estimation of Totally Positive Densities - Elina Robeva, MIT11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Stochastic Exploration of Real Varieties - David Kahle, Baylor University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Patterns in Calabi-Yau Threefolds - Vishnu Jejjala, University of the Witwatersrand11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Stratifying Multiparameter Persistent Homology - Hal Schenck, Iowa State University11th Floor Lecture Hall
5:00 - 6:30Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, November 13, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Codes and Designs over GF(q) - Eimear Byrne, University College Dublin11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Network Coding and the Rank Metric - Alberto Ravagnani, University College Dublin11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Hide-and-Seek with Quadratic Forms and Finite Field Isomorphisms - Joe Silverman, Brown University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Applications of Numerical Homotopy Continuation to Mechanism Design - Mark Plecnik, University of California - Berkeley11th Floor Lecture Hall
3:30 - 5:30Poster Session and Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, November 14, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45The distance function from a real algebraic variety - Giorgio Ottaviani, University of Florence11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Algorithm for rank and cactus rank of a polynomial - Alessandra Bernardi, University of Trento11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15TBA - Gretchen Matthews, Virginia Tech11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15TBA - Jose Rodriguez, University of Wisconsin - Madison11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Nonlinear algebra for network models - Dane Wilburne, ICERM11th Floor Lecture Hall 
Thursday, November 15, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Reconstructing hybridization networks - Elizabeth Allman, University of Alaska - Fairbanks11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Invariants of even ternary forms , under the orthogonal group, as biomarkers - Evelyne Hubert, Inria Mediterranee11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Recent advances in Mathematical Virology - Pierre-Philippe Dechant, York St. John University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 2:00LGBTQ+ Lunch11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:15Identifiability of linear compartment models- input-output equations and the singular locus - Anne Shiu, Texas A&M University11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Graphs, network motifs, and threshold-linear algebra in the brain - Carina Curto, The Pennsylvania State University11th Floor Lecture Hall
Friday, November 16, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Comparing models and biological data using computational algebra and topology - Heather Harrington, University of Oxford11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Calabi-Yau Manifolds, Discrete Symmetries and String Theory - Challenger Mishra, ICMAT - Madrid11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Minimal Problems in Computer Vision - Tomas Pajdla,Czech Technical University in Prague11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Nonlinear algebra and matrix completion - Daniel Bernstein, MIT11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, November 19, 2018
TimeEventLocationMaterials
11:00 - 12:00Main Seminar - Statistical Estimation Under Group Actions, with Applications to Cryo-Electron Microscopy - Joe Kileel, Princeton University11th Floor Lecture Hall
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, November 20, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminars- Multistationarity in Structured Reaction Networks - Xiaoxian Tang, Texas A&M University11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, November 21, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri11th Floor Lecture Hall 
Friday, November 23, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
1:00 - 2:00Primary decomposition group - Justin Chen and Organizers11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake11th Floor Collaborative Space 
Monday, November 26, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Version control with Git - Danielle Brake10th Floor Classroom 
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, November 27, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30Main Seminar - From Causal Inference to Gene Regulation - Caroline Uhler, MIT11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, November 28, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Papers and Journals11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
1:30 - 2:30Frame theory afternoon - Lectures with Cynthia Vinzant, Taylor Brysiewicz, Xiaoxian Tang & Daniel Bernstein11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Computer Vision: Ben Kimia - Benjamin Kimia, Brown University11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:30Frame theory afternoon - Open Problem Discussion11th Floor Lecture Hall 
Thursday, November 29, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Matrix Completion Working Group - Daniel Bernstein11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Friday, November 30, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00NOBodies Working Group - Frank Sottile11th Floor Lecture Hall 
1:00 - 2:00Primary decomposition group - Justin Chen and Organizers11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Representing Nonlinear Algebra in Wikipedia - Danielle Brake11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, December 3, 2018
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Version control with Git - Danielle Brake10th Floor Classroom 
2:00 - 3:00Graphical Model Reading Group - Elizabeth Gross, Elias Tsigaridas and Sara Lamboglia11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, December 4, 2018
TimeEventLocationMaterials
2:30 - 3:30PostDoc Grad Student Seminars- Moment Varieties of Measures on Polytopes - Kathleén Kohn, ICERM11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, December 5, 2018
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Grant Proposals11th Floor Lecture Hall 
10:00 - 11:00Tropical Convexity reading group - Cvetelina Hill10th Floor Classroom 
2:30 - 3:30Vision Working Group - Ricardo Fabbri11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Cake and Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, December 6, 2018
TimeEventLocationMaterials
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Friday, December 7, 2018
TimeEventLocationMaterials
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 

Request Reimbursement

Acceptable Costs
  • 1 roundtrip between your home institute and ICERM
  • Flights on U.S. or E.U. airlines – economy class to either Providence airport (PVD) or Boston airport (BOS)
  • Ground Transportation to and from airports and ICERM.
Unacceptable Costs
  • Flights on non-U.S. or non-E.U. airlines
  • Seats in economy plus, business class, or first class
  • Change ticket fees of any kind
  • Multi-use bus passes
  • Meals or incidentals
Advance Approval Required
  • Personal car travel to ICERM from outside New England
  • Multiple-destination plane ticket; does not include layovers to reach ICERM
  • Arriving or departing from ICERM more than a day before or day after the program
  • Multiple trips to ICERM
  • Rental car to/from ICERM
  • Flights on a Swiss, Japanese, or Australian airlines
  • Arriving or departing from airport other than PVD/BOS or home institution's local airport
  • 2 one-way plane tickets to create a roundtrip (often purchased from Expedia, Orbitz, etc.)
Reimbursement Request Form

https://icerm.brown.edu/money/

Refer to the back of your ID badge for more information. Checklists are available at the front desk.

Reimbursement Tips
  • Scanned original receipts are required for all expenses
  • Airfare receipt must show full itinerary and payment
  • ICERM does not offer per diem or meal reimbursement
  • Allowable mileage is reimbursed at prevailing IRS Business Rate and trip documented via pdf of Google Maps result
  • Keep all documentation until you receive your reimbursement!
Reimbursement Timing

6 - 8 weeks after all documentation is sent to ICERM. All reimbursement requests are reviewed by numerous central offices at Brown who may request additional documentation.

Reimbursement Deadline

Submissions must be received within 30 days of ICERM departure to avoid applicable taxes. Submissions after thirty days will incur applicable taxes. No submissions are accepted more than six months after the program end.

Associated Semester Workshops

Nonlinear Algebra Bootcamp
Core Computational Methods
Real Algebraic Geometry and Optimization
Nonlinear Algebra in Applications