Organizing Committee
Abstract

The Illustrating Mathematics program brings together mathematicians, makers, and artists who share a common interest in illustrating mathematical ideas via computational tools.

The goals of the program are to:

  • introduce mathematicians to new computational illustration tools to guide and inform their research;
  • spark collaborations among and between mathematicians, makers and artists;
  • find ways to communicate research mathematics to as wide an audience as possible.

The program includes week-long workshops in Geometry and Topology, Algebra and Number Theory, and Dynamics and Probability, as well as master courses, seminars, and an art exhibition.

Mathematical topics include: moduli spaces of geometric structures, hyperbolic geometry, configuration spaces, sphere eversions, apollonian packings, kleinian groups, sandpiles and tropical geometry, analytic number theory, supercharacters, complex dynamics, billiards, random walks, and Schramm–Loewner evolution.

Illustration media include: animation, interactive visualization, virtual and augmented reality, games, 3D printing, laser cutting, CNC routing, and textile arts. In addition, we welcome mathematical journalists, writers, and videographers interested in communicating and illustrating mathematics.

This semester program is partially funded by the Alfred P. Sloan Foundation award G-2019-11406 and supported by a Simons Foundation Targeted Grant to Institutes.

The Hypercube Zoetrope from the exhibition Brilliant Geometry.

Public Outreach

Objects created for mathematical visualization are beautiful and attractive in their own right. "Illustrating Mathematics" brings together artists, makers, and mathematicians seeking to harness the creativity of mathematical illustrations to further the public’s understanding of mathematical research. ICERM invites you to engage with these talented artists-in-residence and explore their work. Visualize mathematics through displays of art made using 3D printing, laser cutting, CNC routing, virtual reality, textiles, carving, painting, video, and more!

Math + Art Panel Committee
  • Jayadev Athreya
    University of Washington
  • Allison Paschke
  • Masha Ryskin
    Rhode Island School of Design
  • Richard Schwartz
    Brown University
Math + Art Display Committee
  • David Bachman
    Pitzer College
  • Saul Schleimer
    University of Warwick
  • Richard Schwartz
    Brown University
  • Henry Segerman
    Oklahoma State University
Galleries

Exhibition Gallery: View all the art works accepted into the program exhibitions.

Math+Art Project Gallery: View new projects as they are being created at ICERM.

Events Open to the Public
Math+Art Panel featuring RISD Faculty (free)

September 6, 2019
4:00-5:00pm at ICERM

Math+Art Panel featuring RISD Faculty (free)

September 16, 2019
6:00-7:00pm at ICERM

WaterFire "Illustrating Mathematics" Open House (free)

September 28, 2019
6:00-8:00pm at ICERM
Tickets required for entry. This event is sold out.

Math+Art Panel featuring RISD Faculty (free)

October 7, 2019
4:00-5:00pm at ICERM

Math+Art Exhibit at Granoff Center (free)

October 18, 2019 - November 21, 2019
154 Angell Street, open seven days/week
https://events.brown.edu/view/event/date/20191018/event_id/145953

Math+Art Panel featuring RISD Faculty (free)

October 21, 2019
6:00-7:00pm at ICERM

Public Lecture at Granoff Center CANCELED
October 30, 2019
The reception is still on at 6:00pm. Please come enjoy the food and the opportunity to interact with the artists-in-residence featured in the "Math+Art" exhibit now on display in Granoff's Atrium Gallery.

Math+Art Panel featuring RISD Faculty (free)

November 11, 2019
6:00-7:00pm at ICERM

Closing Reception for Math+Art Exhibit (free)

Thursday, November 21, 2019
Granoff Center, 154 Angell Street
5:30pm-7:30pm

Gallery Night Providence Trolley

November 21, 2019
Stops at the Granoff Center Math+Art Exhibit
Watch for details for the special November Granoff Center stop at https://www.gallerynight.org.

walkSTEM with Glen Whitney

Brown Campus and Math+Art Granoff Center Exhibit
Watch for details!

B. Muetzel, Y. Mohanty

C. Sequin

G. McShane

C. G. Strauss

D. A. Brake

S. Schleimer, H. Segerman

B. Grossman

F. Farris

C. Nussear

R. Nelson

Confirmed Speakers & Participants

  • Speaker
  • Poster Presenter
  • Attendee
  • Aaron Abrams
    Washington and Lee University
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Henry Adams
    Colorado State University
    Sep 16-20, 2019
  • Darío Alatorre
    UNAM
    Nov 11-15, 2019
  • Rena Alisa
    Civilian
    Sep 23-27, 2019
  • Silviana Amethyst
    University of Wisconsin - Eau Claire
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Roger Antonsen
    University of Oslo
    Sep 4-Dec 7, 2019
  • Pierre Arnoux
    Université d'Aix-Marseille
    Oct 20-Nov 23, 2019
  • Jerome Arul
    Rhode Island School of Design
    Sep 6, 2019
  • Jayadev Athreya
    University of Washington
    Nov 10-15, 2019
  • Daria Atkinson
    UMass Amherst
    Sep 23-27, 2019
  • Alex Austin
    NTID @ RIT
    Sep 16-20, 2019
  • David Bachman
    Pitzer College
    Nov 30-Dec 7, 2019; Sep 3-21, 2019
  • Tom Banchoff
    Brown University
    Sep 16-20, 2019
  • Arthur Baragar
    University of Nevada Las Vegas
    Sep 5-Dec 6, 2019
  • Loretta Bartolini
    Springer
    Sep 16-20, 2019
  • Ara Basmajian
    City University of New York
    Nov 14-15, 2019
  • Sarah-Marie Belcastro
    Smith College
    Sep 23-27, 2019
  • Peter Benson
    Cherry Arbor Design, LLC
    Nov 11-15, 2019
  • Chris Bishop
    Stony Brook University
    Nov 11-15, 2019
  • Patrick Bishop
    George Mason University
    Nov 11-15, 2019
  • Jonathan Bonner
    Rhode Island School of Design
    Oct 21, 2019
  • Vincent Borrelli
    Institut Camille Jordan
    Sep 16-20, 2019
  • Ahmed Bou-Rabee
    University of Chicago
    Nov 11-15, 2019
  • John Bowers
    James Madison University
    Sep 16-20, 2019
  • Sebastian Bozlee
    University of Colorado, Boulder
    Sep 1-Dec 8, 2019
  • Matt Brand
    Zintaglio Arts
    Sep 16-20, 2019
  • Florestan Brunck
    McGill University
    Nov 11-15, 2019
  • Vladimir Bulatov
    Shapeways, Inc
    Sep 16-20, 2019
  • Dina Buric
    University of Victoria
    Sep 26-Nov 16, 2019
  • Danny Calegari
    University of Chicago
    Sep 16-20, 2019
  • J. Carter
    University of South Alabama
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Anne Carter
    University of Hawaii at Manoa
    Oct 21-25, 2019
  • Nathan Carter
    Bentley University
    Oct 21-25, 2019
  • Dorota Celińska-Kopczyńska
    University of Warsaw
    Sep 16-20, 2019
  • Teressa Chambers
    Brown University
    Sep 16-20, 2019
  • Indira Chatterji
    Université de Nice
    Sep 16-20, 2019
  • Arnaud Chéritat
    Institut de Mathématiques de Toulouse
    Sep 3-Dec 7, 2019
  • Albert Chern
    Technische Universität Berlin
    Sep 16-20, 2019
  • Jonathan Cherneff
    Rhode Island School of Design
    Sep 6, 2019
  • Subhadip Chowdhury
    Bowdoin College
    Nov 11-15, 2019
  • Tim Chumley
    Mount Holyoke College
    Nov 11-15, 2019
  • Scott Cohen
    Harvard University
    Sep 6, 2019
  • Rhoslyn Coles
    Technical University Berlin
    Sep 16-20, 2019
  • Rémi Coulon
    CNRS / Université de Rennes 1
    Sep 3-Dec 7, 2019
  • Annet Couwenberg
    Maryland Institute College of Art
    Nov 11, 2019
  • Christopher Cox
    Tarleton State University
    Nov 11-15, 2019
  • Keenan Crane
    Carnegie Mellon University
    Sep 16-Oct 18, 2019
  • Gregory Darnell
    Princeton University
    Sep 1, 2019-Jun 1, 2020
  • Diana Davis
    Swarthmore College
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Stephen Davis
    Brown University
    Oct 21-25, 2019
  • Brian Day
    Georgia Institute of Technology
    Nov 13-26, 2019; Sep 9-20, 2019
  • Mahadi Ddamulira
    Graz University of Technology
    Oct 21-25, 2019
  • Luiz Henrique de Figueiredo
    IMPA
    Sep 16-20, 2019
  • Charles Delman
    Eastern Illinois University
    Sep 16-20, 2019
  • Kelly Delp
    Cornell University
    Sep 1-Dec 7, 2019
  • Elizabeth Denne
    Washington & Lee University
    Sep 16-20, 2019
  • Michael Dimitriyev
    Georgia Institute of Technology
    Sep 15-28, 2019
  • Emily Donovan
    Queen Mary University of London
    Sep 4-Dec 2, 2019
  • Gabriel Dorfsman-Hopkins
    ICERM/Berkeley
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • David Dumas
    University of Illinois at Chicago
    Sep 3-Dec 6, 2019
  • Nathan Dunfield
    University of Illinois, Urbana-Champaign
    Sep 16-20, 2019
  • George Dyment
    Rhode Island School of Design
    Sep 6, 2019
  • Tom Edgar
    Pacific Lutheran University
    Oct 21-25, 2019
  • John Edmark
    Stanford University
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Robert Edwards
    UCLA
    Sep 16-20, 2019
  • Ellen Eischen
    The University of Oregon
    Oct 20-26, 2019; Nov 10-20, 2019; Sep 4-21, 2019
  • David Eisenbud
    Mathematical Sciences Research Institute and University of California, Berkeley
    Oct 21-25, 2019
  • Jeff Erickson
    University of Illinois at Urbana-Champaign
    Sep 16-20, 2019
  • Bernat Espigule
    Universitat de Barcelona
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Frank Farris
    Santa Clara University
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Amy Feaver
    The King's University
    Oct 21-25, 2019
  • Pedro Felzenszwalb
    Brown University
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Aaron Fenyes
    Institut des Hautes Études Scientifiques
    Sep 3-21, 2019
  • Michal Ferov
    University of Newcastle, Australia
    Oct 21-25, 2019
  • Rebecca Field
    James Madison University
    Oct 20-27, 2019; Nov 20-27, 2019; Sep 15-29, 2019
  • Khashayar Filom
    Northwestern University
    Nov 11-15, 2019
  • Martin Flashman
    Humboldt State University
    Sep 16-20, 2019
  • Behrang Forghano
    Bowdoin College
    Nov 11-15, 2019
  • George Francis
    University of Illinois at Urbana–Champaign
    Sep 16-20, 2019
  • Holley Friedlander
    Dickinson College
    Oct 21-25, 2019
  • Elena Fuchs
    University of Illinois at Urbana-Champaign
    Oct 21-25, 2019
  • Michael Gage
    University of Rochester
    Sep 15-21, 2019
  • Herbert Gangl
    Durham University
    Sep 5-28, 2019
  • Stephan Garcia
    Pomona College
    Oct 21-25, 2019
  • Sayonita Ghosh Hajra
    California State University
    Sep 16-20, 2019
  • Robert Ghrist
    University of Pennsylvania
    Sep 16-20, 2019
  • Anna Gitelson-Kahn
    RISD
    Sep 23-27, 2019
  • Eva Goedhart
    Williams College
    Oct 21-25, 2019
  • William Goldman
    University of Maryland
    Sep 4-Oct 4, 2019
  • Susan Goldstine
    St. Mary's College of Maryland
    Sep 23-27, 2019
  • Chaim Goodman-Strauss
    University of Arkansas
    Sep 16-20, 2019
  • Matthias Görner
    Pixar Animation Studios
    Sep 4-Nov 22, 2019
  • Hester Graves
    IDA/CCS
    Oct 21-25, 2019
  • Alexander Grigo
    University of Oklahoma
    Nov 11-15, 2019
  • Camille Gros
    RISD Illustration
    Oct 21-25, 2019
  • Bathsheba Grossman
    Bathsheba Sculpture
    Sep 16-20, 2019
  • Helen Grundman
    Bryn Mawr College
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Charles Gunn
    Technische Universität Berlin
    Sep 15-21, 2019
  • Brooks Hagan
    Rhode Island School of Design
    Oct 21, 2019
  • Nadir Hajouji
    University of California, Santa Barbara
    Oct 21-25, 2019
  • Wesley Hamilton
    University of North Carolina, Chapel Hill
    Sep 16-20, 2019
  • Andrew Hanson
    Indiana University, Bloomington
    Sep 16-20, 2019
  • Edmund Harriss
    University of Arkansas
    Sep 3-Dec 7, 2019
  • Jordan Hartzell
    Brown University
    Nov 11-15, 2019
  • Sachi Hashimoto
    Boston University
    Oct 21-25, 2019
  • Yan Mary He
    University of Luxembourg
    Nov 11-15, 2019
  • Paige Helms
    University of Washington
    Nov 11-15, 2019
  • Allison Henrich
    Seattle Univerisity
    Sep 16-20, 2019
  • Eriko Hironaka
    AMS, Florida State University
    Sep 6, 2019; Sep 16-20, 2019
  • Christopher Hoffman
    University of Washington
    Nov 11-15, 2019
  • Judy Holdener
    Kenyon College
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Alexander Holroyd
    University of Washington
    Sep 4-Nov 15, 2019
  • Pat Hooper
    City College of New York
    Sep 9-11, 2019; Sep 16-19, 2019
  • Alex Hornstein
    Looking Glass Factory, Inc
    Sep 16-20, 2019
  • Catherine Hsu
    University of Bristol
    Oct 21-25, 2019
  • Veronika Irvine
    University of Waterloo
    Sep 16-27, 2019
  • Yutaka Ishii
    Kyushu University
    Sep 16-20, 2019
  • Rajaa Issa
    Robert McNeel & Associates
    Sep 16-20, 2019
  • Pavel Javornik
    City College of New York
    Nov 11-15, 2019
  • Joel Kamnitzer
    University of Toronto
    Oct 21-25, 2019
  • Kimia Kazemian
    Cornell university
    Oct 21-25, 2019
  • Isabelle Kemajou-Brown
    Morgan State University
    Nov 11-15, 2019
  • Richard Kenyon
    Yale University
    Sep 16-20, 2019
  • Margaret Kepner
    Independent
    Oct 21-25, 2019
  • Seoyoung Kim
    Queen's University
    Oct 21-25, 2019
  • Kevin Knudson
    University of Florida
    Sep 16-20, 2019
  • Allen Knutson
    Cornell University
    Oct 21-25, 2019
  • Joy Ko
    Rhode Island School of Design and Generalized Solutions
    Oct 21, 2019
  • Sarah Koch
    University of Michigan, Ann Arbor
    Nov 11-15, 2019
  • Jerzy Kocik
    Southern Illinois University
    Oct 21-25, 2019
  • Aleksandr Kolpakov
    University of Neuchâtel
    Sep 15-21, 2019
  • Alex Kontorovich
    Rutgers University
    Oct 21-25, 2019
  • Eryk Kopczyński
    University of Warsaw
    Sep 16-20, 2019
  • Hana Kourimska
    Technische Universitaet Berlin
    Sep 16-20, 2019
  • Max Krause
    Technische Universität Berlin
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Oliver Labs
    MO-labs
    Sep 4-25, 2019
  • Evelyn Lamb
    freelance
    Oct 2-27, 2019; Nov 6-25, 2019; Sep 4-22, 2019
  • Sara Lapan
    University of California, Riverside
    Nov 11-15, 2019
  • Daniel Lautzenheiser
    University of Nevada Las Vegas
    Oct 20-Nov 8, 2019
  • Francis Lazarus
    CNRS
    Sep 16-20, 2019
  • Minh Le
    SUNY BUFFALO
    Sep 16-20, 2019
  • Greg Leclerc
    University of Rhode Island
    Nov 11-15, 2019
  • George Legrady
    University of California, Santa Barbara
    Nov 11-15, 2019
  • August Lehrecke
    Penuhaus/Rhode Island School of Design
    Sep 16, 2019; Sep 16-20, 2019
  • Samuel Lelièvre
    Université Paris-Sud
    Sep 4-Dec 1, 2019
  • Lionel Levine
    Cornell University
    Nov 11-15, 2019
  • Jesse Levitt
    University of Southern California
    Sep 16-20, 2019
  • Xian Li
    Brown University
    Sep 6, 2019
  • Feng Liang
    Cornell University
    Nov 11-15, 2019
  • Isabel Liao
    Tufts University
    Sep 16-20, 2019
  • Li-Mei Lim
    Boston University
    Oct 21-25, 2019
  • Kathryn Lindsey
    Boston College
    Nov 11-15, 2019
  • Patrick Liscio
    Brown University
    Nov 11-15, 2019
  • Matthew Litman
    University of California, Davis
    Oct 21-25, 2019
  • Jasper Liu
    Brown University
    Sep 16-20, 2019
  • Carl Lostritto
    Rhode Island School of Design
    Nov 1, 2019
  • Jesse Louis-Rosenberg
    Nervous System
    Sep 16-20, 2019
  • Taneli Luotoniemi
    Aalto University
    Sep 3-Oct 15, 2019
  • Dana Mackenzie
    Freelance Writer
    Oct 21-25, 2019
  • Alba Málaga Sabogal
    ICERM
    Sep 1, 2019-May 31, 2020
  • Jason Manning
    Cornell University
    Sep 1-Dec 7, 2019
  • Serge Marchetta
    Independent Artist
    Oct 2-15, 2019
  • Shashank Markande
    Georgia Tech
    Sep 23-27, 2019
  • Daniel Martin
    University of Colorado
    Oct 14-Nov 2, 2019
  • Vince Matsko
    Independent consultant
    Oct 21-25, 2019
  • Sabetta Matsumoto
    Georgia Institute of Technology
    Sep 8-Dec 7, 2019
  • Jim McCann
    Carnegie Mellon University
    Sep 23-27, 2019
  • Alex McDonough
    Brown University
    Oct 21-25, 2019; Nov 11-15, 2019
  • Curtis McMullen
    Harvard University
    Sep 6, 2019; Sep 16-20, 2019
  • Greg McShane
    University of Grenoble Alpes
    Sep 19-Nov 30, 2019
  • Claire Merriman
    Ohio State University
    Oct 6-12, 2019; Oct 20-26, 2019; Nov 12-20, 2019
  • David Moore
    University of California, San Diego
    Oct 21-25, 2019
  • Ralph Morrison
    Williams College
    Sep 16-20, 2019
  • Bjoern Muetzel
    Dartmouth College
    Sep 16-20, 2019
  • Michael Musty
    Dartmouth College
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Robert Muth
    Washington & Jefferson College
    Oct 21-23, 2019
  • Roice Nelson
    GE Aviation
    Sep 16-20, 2019
  • Margaret Nichols
    University at Buffalo
    Sep 16-20, 2019
  • Caleb Nussear
    Independent Artist
    Sep 16-20, 2019
  • Cathy O'Neil
    ORCAA
    Sep 6, 2019
  • Brooke Ogrodnik
    Rutgers University
    Oct 21-25, 2019
  • Jacqueline Ott
    Independent Artist
    Sep 16, 2019
  • Nicholas Owad
    Okinawa Institute of Science and Technology, Colby College
    Sep 16-20, 2019
  • Marcel Padilla
    Technical University of Berlin
    Sep 16-20, 2019
  • Hugo Parlier
    University of Luxembourg
    Sep 16-20, 2019
  • Allison Paschke
    Independent Artist
    Sep 16, 2019
  • Stepan Paul
    Harvard University
    Oct 28-Nov 1, 2019; Sep 4-Dec 6, 2019
  • Eleftherios Pavlides
    Roger Williams University
    Sep 23-27, 2019
  • Wesley Pegden
    Carnegie Mellon University
    Nov 11-15, 2019
  • Emily Peters
    Loyola University Chicago
    Oct 21-25, 2019
  • Lam Pham
    Brandeis University
    Oct 21-25, 2019; Nov 11-15, 2019
  • Ulrich Pinkall
    Technische Universität Berlin
    Sep 16-20, 2019
  • Afroditi Psarra
    University of Washington
    Nov 11-15, 2019
  • Joseph Quinn
    National Museum of Mathematics
    Sep 16-20, 2019
  • Remus Radu
    Institute for Mathematics of the Romanian Academy
    Nov 11-15, 2019
  • David Rainford
    Unknown
    Oct 21-25, 2019
  • Isabella Retter
    Technical University of Berlin
    Sep 16-20, 2019
  • Heidi Robb
    Cherry Arbor Design
    Nov 11-15, 2019
  • Steffen Rohde
    University of Washington
    Nov 11-15, 2019
  • Olga Romaskevich
    University of Rennes 1
    Sep 4-23, 2019
  • Dan Romik
    University of California, Davis
    Nov 11-15, 2019
  • David Rose
    University of North Carolina at Chapel Hill
    Oct 21-22, 2019
  • Jessica Rosenkrantz
    Nervous System
    Sep 16-20, 2019
  • Elissa Ross
    MESH Consultants Inc.
    Sep 16-20, 2019
  • Natasha Rozhkovskaya
    Kansas State University
    Oct 21-25, 2019
  • Masha Ryskin
    Rhode Island School of Design
    Oct 7, 2019
  • Sayan Samanta
    Brown University
    Oct 21-25, 2019
  • Evelyn Sander
    George Mason University
    Nov 11-15, 2019
  • Grant Sanderson
    3Blue1Brown
    Oct 21-25, 2019
  • Anschel Schaffer-Cohen
    University of Pennsylvania
    Sep 16-20, 2019
  • Saul Schleimer
    University of Warwick
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Richard Schwartz
    Brown University
    Sep 1-Dec 7, 2019
  • Henry Segerman
    Oklahoma State University
    Sep 8-Dec 7, 2019
  • Carlo Séquin
    University of California, Berkeley
    Sep 16-20, 2019
  • Thomas Sharland
    University of Rhode Island
    Nov 11-15, 2019
  • Tashrika Sharma
    University of Vienna
    Sep 3-Dec 7, 2019
  • Arseniy Sheydvasser
    City University of New York, Graduate Center
    Oct 21-25, 2019
  • Thomas Shifley
    University of California Santa Barbara
    Sep 16-20, 2019
  • Jennifer Shin
    8 Path Solutions | New York University | NBCUniversal
    Oct 21-25, 2019
  • Olena Shmahalo
    Simons Foundation / Quanta Magazine
    Oct 21-25, 2019
  • Sunrose Shrestha
    Tufts University
    Nov 11-15, 2019
  • Krishma Singal
    Georgia Institute of Technology
    Sep 15-28, 2019
  • Martin Skrodzki
    Freie Universität Berlin
    Sep 4-Dec 15, 2019
  • Katherine Stange
    University of Colorado
    Oct 21-25, 2019; Sep 3-Dec 7, 2019
  • Kenneth Stephenson
    University of Tennessee
    Sep 16-20, 2019
  • Mark Stock
    Applied Scientific Research, Inc.
    Sep 5-6, 2019; Sep 16-18, 2019; Sep 28-29, 2019
  • Ivan Sudakov
    University of Dayton
    Nov 11-15, 2019
  • John Sullivan
    Technische Universitat Berlin
    Oct 21-29, 2019; Nov 12-19, 2019; Sep 4-30, 2019
  • Yuri Sulyma
    Brown University
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Moritz Sümmermann
    University of Cologne
    Sep 16-20, 2019
  • Werner Sun
    Cornell University
    Oct 7, 2019
  • Laura Taalman
    James Madison University
    Sep 1-Dec 7, 2019
  • Diaaeldin Taha
    University of Washington-Seattle
    Nov 11-15, 2019
  • Daina Taimina
    Cornell University
    Sep 23-27, 2019
  • Raluca Tanase
    Institute for Mathematics of the Romanian Academy
    Nov 11-15, 2019
  • Ryan Tavenner
    Proof School
    Sep 16-Dec 6, 2019
  • Luciano Teresi
    Università Roma Tre
    Sep 16-20, 2019
  • Mélanie Theillière
    Institut Camille Jordan
    Sep 16-20, 2019
  • Boris Thibert
    Université Grenoble Alpes
    Sep 16-20, 2019
  • Timea Tihanyi
    University of Washington
    Nov 11-15, 2019; Sep 6, 2019; Sep 16-20, 2019
  • Giulio Tiozzo
    University of Toronto
    Nov 11-15, 2019
  • Hamish Todd
    University of Edinburgh
    Sep 16-20, 2019
  • Steve Trettel
    Stanford University
    Sep 1-Dec 15, 2019
  • Mikael Vejdemo Johansson
    CUNY College of Staten Island
    Oct 8-11, 2019; Nov 4-8, 2019; Sep 6, 2019; Sep 16-20, 2019
  • Joshua Vekhter
    Univerity of Texas Austin
    Sep 16-20, 2019
  • Xiaoguang Wang
    Zhejiang University
    Nov 11-15, 2019
  • Jeff Weeks
    Geometry Games
    Sep 16-20, 2019
  • Elias Wegert
    Freiberg University of Mining and Technology
    Oct 21-25, 2019
  • Marty Weissman
    University of California, Santa Cruz
    Oct 21-25, 2019
  • Glen Whitney
    StudioInfinity.org
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • Peter Winkler
    Dartmouth College
    Nov 11-15, 2019
  • Jonathan Wise
    University of Colorado
    Sep 4-Dec 6, 2019
  • David Wright
    Oklahoma State University
    Oct 21-25, 2019
  • Runhan Xie
    Brown University
    Sep 16-20, 2019
  • Carolyn Yackel
    Mercer University
    Sep 3-Dec 7, 2019
  • Katherine Ye
    Carnegie Mellon University
    Sep 15-28, 2019
  • Benjamin Young
    University of Oregon
    Oct 21-25, 2019
  • Zihui Zhao
    University of Chicago
    Sep 16-20, 2019
  • Lingjiong Zhu
    Florida State University
    Nov 11-15, 2019

Visit dates listed on the participant list may be tentative and subject to change without notice.

Semester Schedule

Wednesday, September 4, 2019
TimeEventLocationMaterials
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, September 5, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:15Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:15 - 9:45Organizer Welcome and Overview of the Program - Semester Program Organizers11th Floor Lecture Hall
9:45 - 10:15Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:15 - 11:30Introductions - Semester Program Participants11th Floor Lecture Hall
11:30 - 1:00Lunch/ Free Time  
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:15 - 4:30Introductions - Semester Program Participants11th Floor Lecture Hall
Friday, September 6, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:15Introductions - Semester Program Participants11th Floor Lecture Hall
10:15 - 10:45Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:45 - 11:45Jeremy Kahn Seminar - Jeremy Kahn, Brown University11th Floor Lecture Hall
12:00 - 1:30Lunch/ Free Time  
1:30 - 2:30Organizational Seminar Planning Meeting11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:00 - 3:30Introductions - Semester Program Participants11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Collaboration/ Free Time  
4:00 - 5:00Math + Art Panel11th Floor Lecture Hall 
5:00 - 6:30Semester Program Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
Monday, September 9, 2019
TimeEventLocationMaterials
1:30 - 2:30Glowforge/3D Printing Open House10th Floor- 1014 Lab 
2:30 - 2:40Semester Program Organizers Group Photo11th Floor Lecture Hall 
2:45 - 3:00Semester Program Group Photo11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Tuesday, September 10, 2019
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Illustrating Math Organizer Meeting with Directorate11th Floor Conference Room 
11:45 - 12:45Graduate Student/Postdoc Meeting with DirectorateTBD 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:00Rhino - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology and Henry Segerman, Oklahoma State University11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
3:30 - 4:30Rhino - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology and Henry Segerman, Oklahoma State University11th Floor Lecture Hall 
Wednesday, September 11, 2019
TimeEventLocationMaterials
11:30 - 12:00Visualizing paradoxes in high-dimensional Euclidean geometry - Rémi Coulon, CNRS / Université de Rennes 111th Floor Conference Room 
3:00 - 4:00Grasshopper - David Bachman, Pitzer College11th Floor Lecture Hall 
4:00 - 4:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, September 12, 2019
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Kangaroo/Advanced Grasshopper - David Bachman, Pitzer College11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Triangle tiling billiards and nice pictures one can squish out of them - Olga Romaskevich, University of Rennes 111th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Friday, September 13, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30PostDoc and Grad Student Seminar - Olga Romaskevich, University of Rennes 111th Floor Conference Room
10:30 - 11:00Mentoring Coffee/Tea Break11th floor collaborative space 
11:30 - 12:00Curvahedra - Edmund Harriss, University of Arkansas11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:00Project Pitches/Show and Tell - Come and sell us your project or show off the cool stuff you've done so far.11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, September 16, 2019
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:45Non-Euclidean Virtual Reality - Sabetta Matsumoto, Georgia Tech11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Adventures with the GPU - Roice Nelson, GE Aviation11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Geometric Expression - Tools for Visual Mathematics - Elissa Ross, MESH Consultants11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Non-Euclidean Pool - Jeff Weeks, freelance geometer11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:15What does a torus look like? - Steve Trettel, Stanford University11th Floor Lecture Hall
4:30 - 6:00Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
6:00 - 7:00Math + Art Panel11th Floor Lecture Hall 
Tuesday, September 17, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Illustrating 3-Dimensional Topology and Geometry - Nathan Dunfield, University of Illinois11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15From Thurston's Corrugations to Smooth Fractals - Vincent Borrelli, Institut Camille Jordan, University of Lyon11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Circle Packing Beauties - Kenneth Stephenson, University of Tennessee11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:00Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 2:45Visualizing the Design - Danny Calegari, University of Chicago11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:45Surfaces, Puzzles, and Moduli Spaces - Hugo Parlier, University of Luxembourg11th Floor Lecture Hall
4:00 - 5:00Poster Session and Coffee/Tea Break10th Floor Collaborative Space 
7:00 - 8:30Math Film Show - Charles Gunn, Raum+Gegenraum11th Floor Lecture Hall
Wednesday, September 18, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45The Impact of Visualization on Differential Geometry and Topology - Ulrich Pinkall, TU Berlin11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Physical “Illustrations” of Knot Deformations and Surface Eversions - Carlo Sequin, University of California, Berkeley11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Some Unconventional Geometric Optics - Matt Brand, Zintaglio Arts LLC & MERL11th Floor Lecture Hall
12:30 - 12:40Workshop Group Photo  
12:40 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Geometric Algebra for Cayley-Klein Spaces - An Exciting New (Old) Tool - Charles Gunn, Raum+Gegenraum11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
6:30 - 7:30Q&A session on Rhino and Grasshopper - Rajaa Issa, Robert McNeel & Associates11th Floor Lecture Hall 
Thursday, September 19, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Shape from Metric - Albert Chern, TU Berlin11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15TBA - Jesse Louis-Rosenberg & Jessica Rosenkrantz, Nervous System11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:15Illustrating String Theory Using Fermat Surfaces - Andrew Hanson, Indiana University, Bloomington11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Inscribing Rectangles in Jordan Loops - Rich Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Chasing Puppies - Jeff Erickson, University of Illinois at Urbana-Champaign11th Floor Lecture Hall
Friday, September 20, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45On Polysemous Mathematical illustration - Robert Ghrist, University of Pennsylvania11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Penrose - Turning Mathematical Notation into Beautiful Diagrams - Katherine Ye, Carnegie Mellon University11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Geometry of Random Stepped Surfaces - Richard Kenyon, Yale University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:00Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 2:45Illustrating Infinity - Curtis McMullen, Harvard University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:45Chasing Cannon-Thurston - Saul Schleimer, University of Warwick11th Floor Lecture Hall
4:00 - 4:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, September 23, 2019
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:45The Future of Knitting Machine Programming - Jim McCann, Carnegie Mellon University11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Yarn, Stitch, Fabric: Searching for a Theory of Knitted Lace Symmetry - Susan Goldstine, St. Mary's College of Maryland11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:15Discussion11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Semester Program - Making mechanisms with LEGO - Alexander E Holroyd, University of Washington11th Floor Conference Room 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 1:45Laser in Glass - Technical Discussion - Oliver Labs, MO -labs11th Floor Lecture Hall 
1:45 - 2:15Interactive Visualization of Cubic Surfaces - Oliver Labs, MO - Labs11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:15Hyperbolic Crochet Workshop Part I - Daina Taimina, Cornell University11th Floor Lecture Hall 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Hyperbolic Crochet Workshop Part II - Daina Taimina, Cornell University11th Floor Lecture Hall 
Tuesday, September 24, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Twisted topological tangles or the knot theory of knitting - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Color, Texture, Structure - Anna Gitelson-Kahn, RISD11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Discussion11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Saul Schleimer, University of Oxford11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:15Color Symmetry in plane patterns - Frank Farris, Santa Clara University11th Floor Lecture Hall
3:30 - 5:00Poster Session & Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Wednesday, September 25, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Playing with Surfaces- Spheres, Monkey Pants, and Zippergons - Kelly Delp, Cornell University11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Bobbin lace as a mathematical lens - Veronika Irvine, University of Waterloo11th Floor Lecture Hall 
11:15 - 11:25Workshop Group Photo  
11:30 - 12:30Circle Limits - Jeremy Kahn, Brown University11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:15Discussion11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 1:45Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 4:00Tour of RISD Textiles DepartmentRISD 
4:00 - 4:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Thursday, September 26, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Itajime Shibori Walllpaper Patterns - Carolyn Yackel, Mercer University11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15illustrating topology and geometry (but mostly topology) with knitting - sarah-marie belcastro, Smith College11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:15Discussion11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Bill Goldman, Maryland University11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:15Hyperbolic quilting workshop Part I - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:30Number Theorists and Friends11th Floor Conference Room 
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
4:00 - 4:45Hyperbolic quilting workshop Part II - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology11th Floor Lecture Hall 
Friday, September 27, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Forming fabric from knitted curves - Mike Dimitriyev, Georgia Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15physical properties of hyperbolic space in relation to the history of clothing and armor - Rebecca Field, James Madison University11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Discussion & Wrap Up11th Floor Lecture Hall 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
12:30 - 2:00Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 3:45Optional workshop: Making punch cards in openSCAD - Laura Taalman, James Madison University11th Floor Conference Room 
3:45 - 4:15Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
Monday, September 30, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30PostDoc/Grad Student Seminar - Geometric Limits of the Thurston Geometries Steve Trettel, Stanford University11th Floor Conference Room 
10:30 - 11:30Non-Euclidean VR Working Day  
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Tuesday, October 1, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Making Children's Math Books - Rich Schwartz, Brown University11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
3:30 - 5:00Lightbox Photo Taking Tutorial - Edmund Harriss, University of Arkansas10th Floor Collaborative Space (Low office numbers) 
Wednesday, October 2, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Job Applications - Mandatory for all NSF funded Graduate Students and Postdocs11th Floor Lecture Hall 
10:30 - 11:30Circle Limits - Jeremy Kahn, Brown University11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, October 3, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Active Learning Calculus With 3D Models - Stepan Paul, Harvard University11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Friday, October 4, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:15 - 9:25Semester Program Grad student & PostDoc Group Photo11th Floor Collaborative Space 
9:30 - 10:30PostDoc/ Grad Student Seminar: Complex trees and their families of connected self-similar sets - Bernat Espigule, Universitat de Barcelona11th Floor Conference Room 
10:30 - 11:30Number Theorists and Friends11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Is seeing believing? Cellular automata in theory and experiment. - Alexander E Holroyd, University of Washington11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, October 7, 2019
TimeEventLocationMaterials
11:30 - 12:00Illustrating mathematics...with words! - Evelyn Lamb11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
4:00 - 5:00Math + Art Panel11th Floor Lecture Hall 
Tuesday, October 8, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Spatial Drawings - Tashrika Sharma, University of Vienna11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theorists and Friends11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:30Number Theory and Friends  
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, October 9, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Ethics I - Mandatory for all NSF funded Graduate Students and Postdocs11th Floor Lecture Hall 
10:30 - 11:30Circle Limits - Jeremy Kahn, Brown University11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Twitter bot building - Mikael Vejdemo-Johansson, CUNY College of Staten Island11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, October 10, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Combinatorics on the numbers 1 to 16: The Neighborhood Grid - Martin Skrodzki, Freie Universität Berlin11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Friday, October 11, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 11:30PostDoc/ Grad Student Seminar - Taneli Luotoniemi & Michael Musty11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Cubes of Hinton - Taneli Luotoniemi, Aalto University11th Floor Conference Room
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Tuesday, October 15, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Perspective Drawing - Tashrika Sharma, University of Vienna11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theory and Friends11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, October 16, 2019
TimeEventLocationMaterials
10:30 - 11:30Circle Limits - Jeremy Kahn, Brown University11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Promoting Creativity and Play with Students - Debra Borkovitz, Boston University11th Floor Conference Room
2:00 - 3:00Color Mixing Lecture - John Edmark, Stanford University11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, October 17, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Introduction to Unity - Emily Donovan, Queen Mary University of London11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Friday, October 18, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30PostDoc/ Grad Student Seminar - Max Krause, Technische Universität Berlin11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Managing Unreasonable Meshes and Infinitely Thin Surfaces - Laura Taalman, James Madison University11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, October 21, 2019
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:45Number Theory by design - Martin Weissman, UC Santa Cruz11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Webs, foams, knot invariants, and representation theory - David Rose, University of North Carolina at Chapel Hill11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Animating the deformation of Lattices - Edmund Harriss, University of Arkansas and Pierre Arnoux, Université d'Aix-Marseille11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15The Surprising Pedagogical Value and Versatility of Cayley Graphs - Nathan Carter, Bentley University11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:15Hyperbolic surfaces, cutting sequences, and continued fractions - Claire Merriman, Ohio State University11th Floor Lecture Hall
4:30 - 6:00Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
6:00 - 7:00Math + Art Panel11th Floor Lecture Hall 
Tuesday, October 22, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Honeycombs, puzzles, and moment polytopes - Allen Knutson, Cornell University11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Apollonian Circle Packings- Arithmetic, Illustrated - Elena Fuchs, University of California, Davis11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Wallpaper and Rings of Integers in Quadratic Number Fields - Frank A. Farris, Santa Clara University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:00Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 2:45Towards computation and visualization of symmetries of locally-finite infinite vertex-transitive graphs - Michal Ferov University of Newcastle, Australia11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Show'n'tell11th Floor Lecture Hall
3:30 - 5:00Poster Session & Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, October 23, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Prime spirals and rational approximations - Grant Sanderson, 3Blue1Brown11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Continued fractions in imaginary quadratic fields - Daniel Martin, University of Colorado11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Supercharacters and their superpowers- the graphic nature of exponential sums - Stephan Garcia, Pomona College11th Floor Lecture Hall
12:30 - 12:40Workshop Group Photo11th Floor Lecture Hall 
12:40 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Numbers that Inspire - Margaret Kepner, Independent Artist11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
4:00 - 4:45Show'n'tell11th Floor Lecture Hall
Thursday, October 24, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Visualizing Algebraic Numbers and Other Countable Sets - David Moore, UC San Diego11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Sphere packings, rational curves, and Coxeter graphs - Arthur Baragar, University of Nevada Las Vegas11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Galaxy Leggings, Truth Serum, & the Visibility Cloak - Olena Shmahalo, Quanta Magazine11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Seeing the Monodromy Group of a Blaschke Product - Elias Wegert, TU Bergakademie Freiberg11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
4:00 - 4:45Projective and Non-abelian SET - Catherine Hsu, University of Bristol11th Floor Lecture Hall
Friday, October 25, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45On the fractal objects that arise from iteration of various zeta functions, L functions, and one modular form - David Rainford, No academic affiliation11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15When a picture is a proof - Emily Peters, Loyola University Chicago11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Algebraic relations and integrality of limit sets of maximal cusp groups - David Wright, Oklahoma State University11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:00Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 2:45Euclidean Algorithm in Circle-Sphere Packings - Arseniy Sheydvasser Graduate Center, CUNY11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:45Dimers, Minecraft and Algebraic Combinatorics - Benjamin Young, University of Oregon11th Floor Lecture Hall
4:00 - 4:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, October 28, 2019
TimeEventLocationMaterials
11:30 - 12:00Globular.science - Scott Carter, University of South Alabama11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
2:00 - 3:00Parametric Design with OpenSCAD - Danielle Amethyst, University of Wisconsin - Eau Claire and Laura Taalman, James Madison University11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Tuesday, October 29, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Complex Trees: Structural Stability of Connected Self-similar Sets - Bernat Espigule, Universitat de Barcelona11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theory and Friends11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, October 30, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Ethics II11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Transforming spherical photographs and video - Henry Segerman, Oklahoma State University11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
2:00 - 3:00Using Arduino to integrate electronics and interactivity into pretty much anything - Gabriel Dorfsman-Hopkins, ICERM/Berkeley11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, October 31, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
3:30 - 5:00Git Training - Danielle Amethyst & Martin Skrodzki11th Floor Conference Room 
Friday, November 1, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30PostDoc Grad Student Seminar - Daniel Lautzenheiser, University of Nevada Las Vegas11th Floor Conference Room
10:30 - 11:30PostDoc Grad Student Seminar - Tashrika Sharma, University of Vienna11th Floor Conference Room
11:30 - 12:00Making Math Visible - Megan Kerr, Wellesley College11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
1:00 - 2:30Git Training - Danielle Amethyst & Martin Skrodzki11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, November 4, 2019
TimeEventLocationMaterials
11:30 - 12:00Drawing Fast - Tashrika Sharma, University of Vienna11th Floor Conference Room
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Tuesday, November 5, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Artificial Intelligence and Arts – Some projects and thoughts - Martin Skrodzki, Freie Universität Berlin11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theory and Friends11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, November 6, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Hiring Process 11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00What is CNC and CAMel? - Edmund Harriss, University of Arkansas11th Floor Conference Room
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
2:00 - 3:00Designing Mechanisms - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology and Henry Segerman, Oklahoma State University11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, November 7, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Coffee/Tea at the American Mathematical Society (AMS)  
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Construction Lines - Tashrika Sharma, University of Vienna11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Friday, November 8, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30PostDoc/ Grad Student Seminar - Martin Skrodzki, Freie Universität Berlin11th Floor Conference Room 
10:30 - 11:30PostDoc/ Grad Student Seminar - Dina Buric, University of Victoria11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Report on popularizing mathematics in Toulouse, France - Arnaud Chéritat, Institut de Mathématiques de Toulouse11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
1:00 - 2:00Keynote Address by John Edmark: Spiraling into Geometry and Nature - John Edmark, Stanford University11th Floor Lecture Hall 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
3:30 - 5:00Non-Euclidean Virtual Reality Working Group - Henry Segerman, Oklahoma State Univeristy11th Conference Room 
Monday, November 11, 2019
TimeEventLocationMaterials
8:30 - 8:55Registration - ICERM 121 South Main Street, Providence RI 0290311th Floor Collaborative Space 
8:55 - 9:00Welcome - ICERM Director11th Floor Lecture Hall 
9:00 - 9:45Aesthetic Application of the Ising Model - George Legrady, UCSB11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15A Random Walk Runs Through It- A Portfolio of Probabilistic Pictures - Chris Bishop, Stony Brook University11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15On Hyperbolicity and Partial Hyperbolicity in the Henon Family - Raluca Tanase, Institute for Mathematics of the Romanian Academy11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:15Programmable Matter- 3D printing a metric to direct shape transformation - Sabetta Matsumoto, Georgia Institute of Technology11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:15Permutons - Peter Winkler, Dartmouth - MoMath11th Floor Lecture Hall
4:30 - 6:00Welcome Reception11th Floor Collaborative Space 
6:00 - 7:00Math + Art Panel11th Floor Lecture Hall 
Tuesday, November 12, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45A Riemannian metric and Hausdorff dimension on the Mandelbrot set - Yan Mary He, University of Toronto - Luxembourg11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Random walks with local memory - Lionel Levine, Cornell University11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Siegel disks for complex Henon maps - Remus Radu, Institute for Mathematics of the Romanian Academy11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 2:45When a complex dynamicist tries to draw Kleinian groups - Arnaud Chéritat, CNRS - Institut de Mathématiques de Toulouse11th Floor Lecture Hall
3:00 - 4:30Poster Session & Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, November 13, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Raytracing in hyperbolic 3-manifolds and link complements - Matthias Görner, Pixar Animation Studios11th Floor Lecture Hall
9:45 - 9:55Workshop Group Photo  
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Finding tiling spaces in the most curious places - Dina Buric, University of Victoria11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Cyber Craft- Embodied practices in Art & Science - Afroditi Psarra, Digital Arts and Experimental Media (DXARTS), University of Washington11th Floor Lecture Hall
12:30 - 1:30Lunch Break/ Free Time  
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:15Confessions of an Experimental Mathematician, or How to Appear Smarter than You Really are by Being Good at Coding - Dan Romik, University of California, Davis11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
4:00 - 4:45Lightning Talks11th Floor Lecture Hall 
Thursday, November 14, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45The zipper algorithm for conformal mapping - Steffen Rhode, University of Washington11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Apollonian structure in the Abelian Sandpile - Wesley Pegden, Carnegie Mellon University11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Matings of (Cubic) Polynomials - Tom Sharland, University of Rhode Island11th Floor Lecture Hall
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:30 - 3:15Well Calculated Serendipity- A Techno-Ceramist's Adventures in Mathematics - Timea Tihanyi, University of Washington - Slip Rabbit Studio11th Floor Lecture Hall
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
4:00 - 4:45On the real entropy of quadratic rational maps - Khashayar Filom, Northwestern University11th Floor Lecture Hall
Friday, November 15, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 9:45Of polynomials, bagels, and teapots - Giulio Tiozzo, University of Toronto11th Floor Lecture Hall
10:00 - 10:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborative Space 
10:30 - 11:15Using computer graphics to develop research conjectures about Thurston's Master Teapot - Kathryn Lindsey, Boston College11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:15Problem Session - Workshop Organizers11th Floor Lecture Hall 
12:30 - 2:30Break for Lunch / Free Time  
2:00 - 3:00Semester Program Organizers Meeting  
3:30 - 4:00Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, November 18, 2019
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 12:00Python Working Session - Danielle Amethyst, University of Wisconsin - Eau Claire; Samuel Lelièvrem, Université Paris-Sud; Michael Musty, Dartmouth College; and Diana Davis, Swarthmore College11th Floor Lecture Hall 
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
3:30 - 4:30Keynote Address by John Sullivan- Optimal Geometry as Art - John Sullivan, Technische Universitat Berlin11th Floor Lecture Hall
Tuesday, November 19, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00The spheres of Sol - Rich Schwartz, Brown University11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theory and Friends11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, November 20, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Papers and Journals 11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Mirror rooms and blocking property of polygonal billiards - Alba Málaga Sabogal & Samuel Lelièvre11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:00Sage Working Group - Samuel11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, November 21, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Space in Objects - Rotem Tamir, University of Minnesota11th Floor Conference Room
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Friday, November 22, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 11:30PostDoc/ Grad Student Seminar11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Knitting Pascal's Triangle: Mathematical Lace Shawls - Brienne Brown11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, November 25, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00PostDoc/ Grad Student Seminar11th Floor Conference Room 
10:00 - 11:00Minicourse on computer images - Arnaud Chéritat, Institut de Mathématiques de Toulouse11th Floor Lecture Hall 
11:00 - 11:30PostDoc/ Grad Student Seminar11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Path of Monododecahedra of the Pavlides Elastegrity (PE) Through Folding Replicated by the Geometry of Moving Vertices - Eleftherios Pavlides, Roger Williams University11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Tuesday, November 26, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Math popularization activities in Toulouse, II - Arnaud Chéritat, Institut de Mathématiques de Toulouse11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theory and Friends11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, November 27, 2019
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 11:00Minicourse on computer images - Arnaud Chéritat, Institut de Mathématiques de Toulouse11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Monday, December 2, 2019
TimeEventLocationMaterials
10:00 - 3:00Math's Bubbling (not!) Over - Glen Whitney, StudioInfinity.org11th Floor Lecture Hall
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
2:30 - 3:00Project fair, show and tell11th Floor Lecture Hall 
3:00 - 3:30Farewell Cake during Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
3:30 - 5:00Math's Bubbling (not!) Over - Glen Whitney, StudioInfinity.org11th Floor Lecture Hall
Tuesday, December 3, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Adinkras- Pictures of supersymmetry and its friends - Kevin Iga, Pepperdine University11th Floor Conference Room
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
2:30 - 3:30Number Theory and Friends11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Wednesday, December 4, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 10:00Professional Development: Grant Proposals 11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Thursday, December 5, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:00 - 11:00Javascript Working Group11th Floor Conference Room 
10:15 - 11:15What Next? A Group Discussion11th Floor Lecture Hall 
11:30 - 12:00Numberscope: visualizing integer sequences - Kate Stange, University of Colorado, Boulder11th Floor Conference Room 
1:00 - 2:20Geometry and Illustration - Richard Schwartz, Brown University11th Floor Lecture Hall
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 
Friday, December 6, 2019
TimeEventLocationMaterials
9:30 - 10:30PostDoc/ Grad Student Seminar11th Floor Conference Room 
11:30 - 12:00Special interest seminar11th Floor Conference Room 
12:00 - 1:00Lunch Knitting11th Floor Conference 
3:00 - 3:30Coffee/Tea Break11th Floor Collaborate Space 

Your Visit to ICERM

ICERM Facilities
ICERM is located on the 10th & 11th floors of 121 South Main Street in Providence, Rhode Island. ICERM's business hours are 8:30am - 5:00pm during this event. See our facilities page for more info about ICERM and Brown's available facilities.
Traveling to ICERM
ICERM is located at Brown University in Providence, Rhode Island. Providence's T.F. Green Airport (15 minutes south) and Boston's Logan Airport (1 hour north) are the closest airports. Providence is also on Amtrak's Northeast Corridor. In-depth directions and transportation information are available on our travel page.
Lodging/Housing
Visiting ICERM for longer than a week-long workshop? ICERM staff works with participants to locate accommodations that fit their needs. Since short-term furnished housing is in very high demand, take advantage of the housing options ICERM may recommend. Contact housing@icerm.brown.edu for more details.
Childcare/Schools
Those traveling with family who are interested in information about childcare and/or schools should contact housing@icerm.brown.edu.
Technology Resources
Wireless internet access and wireless printing is available for all ICERM visitors. Eduroam is available for members of participating institutions. Thin clients in all offices and common areas provide open access to a web browser, SSH terminal, and printing capability. See our Technology Resources page for setup instructions and to learn about all available technology.
Discrimination and Harassment Policy
ICERM is committed to creating a safe, professional, and welcoming environment that benefits from the diversity and experiences of all its participants. Both the Brown University "Code of Conduct" and the "Discrimination and Workplace Harassment Policy" apply to all ICERM participants and staff. Participants with concerns or requests for assistance on a discrimination or harassment issue should contact the ICERM Director, who is the responsible employee at ICERM under this policy.
Exploring Providence
Providence's world-renowned culinary scene provides ample options for lunch and dinner. Neighborhoods near campus, including College Hill Historic District, have many local attractions. Check out the map on our Explore Providence page to see what's near ICERM.

Visa Information

Contact visa@icerm.brown.edu for assistance.

Need a US Visa?
J-1 visa requested via ICERM staff
Eligible to be reimbursed
B-1 or Visa Waiver Business (WB) –if you already have either visa – contact ICERM staff for a visa specific invitation letter.
Ineligible to be reimbursed
B-2 or Visa Waiver Tourist (WT)
Already in the US?

F-1 and J-1 not sponsored by ICERM: obtain a letter approving reimbursement from the International Office of your home institution PRIOR to travel.

H-1B holders do not need letter of approval.

All other visas: alert ICERM staff immediately about your situation.

ICERM does not reimburse visa fees. This chart is to inform visitors whether the visa they enter the US on allows them to receive reimbursement for the items outlined in their invitation letter.

Financial Support

Acceptable Costs
  • 1 roundtrip between your home institute and ICERM
  • Flights on U.S. or E.U. airlines – economy class to either Providence airport (PVD) or Boston airport (BOS)
  • Ground Transportation to and from airports and ICERM.
Unacceptable Costs
  • Flights on non-U.S. or non-E.U. airlines
  • Flights on U.K. airlines
  • Seats in economy plus, business class, or first class
  • Change ticket fees of any kind
  • Multi-use bus passes
  • Meals or incidentals
Advance Approval Required
  • Personal car travel to ICERM from outside New England
  • Multiple-destination plane ticket; does not include layovers to reach ICERM
  • Arriving or departing from ICERM more than a day before or day after the program
  • Multiple trips to ICERM
  • Rental car to/from ICERM
  • Flights on a Swiss, Japanese, or Australian airlines
  • Arriving or departing from airport other than PVD/BOS or home institution's local airport
  • 2 one-way plane tickets to create a roundtrip (often purchased from Expedia, Orbitz, etc.)
Reimbursement Request Form

https://icerm.brown.edu/money/

Refer to the back of your ID badge for more information. Checklists are available at the front desk.

Reimbursement Tips
  • Scanned original receipts are required for all expenses
  • Airfare receipt must show full itinerary and payment
  • ICERM does not offer per diem or meal reimbursement
  • Allowable mileage is reimbursed at prevailing IRS Business Rate and trip documented via pdf of Google Maps result
  • Keep all documentation until you receive your reimbursement!
Reimbursement Timing

6 - 8 weeks after all documentation is sent to ICERM. All reimbursement requests are reviewed by numerous central offices at Brown who may request additional documentation.

Reimbursement Deadline

Submissions must be received within 30 days of ICERM departure to avoid applicable taxes. Submissions after thirty days will incur applicable taxes. No submissions are accepted more than six months after the program end.

Associated Semester Workshops & Events

Program Opener: Meet, Make and Design
Program Opener: Meet, Make and Design Image
Math + Art Panel
Math + Art Panel Image
Illustrating Geometry and Topology
Illustrating Geometry and Topology Image
Math + Art Panel
Math + Art Panel Image
Computational Textiles Working Group
Computational Textiles Working Group Image
Math + Art Panel
Math + Art Panel Image
Illustrating Number Theory and Algebra
Illustrating Number Theory and Algebra Image
Math + Art Panel
Math + Art Panel Image
Illustrating Dynamics and Probability
Illustrating Dynamics and Probability Image
Math + Art Panel
Math + Art Panel Image

Lecture Videos

Keynote Address: Optimal Geometry as Art

John Sullivan
Technische Universitat Berlin
November 18, 2019

Kangaroo/Advanced Grasshopper

David Bachman
Pitzer College
September 12, 2019

Grasshopper

David Bachman
Pitzer College
September 11, 2019

Rhino Part 2

Sabetta Matsumoto
Georgia Institute of Technology
Henry Segerman
Oklahoma State University
September 10, 2019

Rhino Part 1

Sabetta Matsumoto
Georgia Institute of Technology
Henry Segerman
Oklahoma State University
September 10, 2019